מערכות חימום ומיזוג ידידותיות לסביבה

משאבות חום איך זה עובד ?

 

משאבות חום משמשות לחימום בתים, חימום בריכות שחייה, חימום מים ועוד. פיתוחן השפיע רבות על אורח החיים ועל רמת החיים בארצות חמות: הן משמשות להכנה, אחסון ושיווק של מזון, הן נוחות מבחינה אקלימית בכלי תחבורה ובבניינים, וכל אלו השתנו בצורה דרמטית בזכות השימוש במשאבות חום. הן חסכוניות בחשמל וידידותיות לסביבה משום שהן מנצלות את החשמל באופן מקסימלי וחסכוני, הרבה יותר ביחס לכל מערכת אחרת. משאבות אלו משתמשות באנרגיית החום התמידית שנמצאת באוויר, מרכזות אותה ומעבירות אותה למקום בו אנרגיית החום נחוצה. לפי החוק השני של התרמודינמיקה, החום נע ממקומות חמים למקומות קרים, כלומר – ממקום עם טמפרטורה גבוהה למקום עם טמפרטורה נמוכה, וכל זאת מבלי שנצטרך להשקיע אנרגיה רבה שתעודד את התנועה הזו. המשאבות גורמות להיפוך התהליך הזה: הן גורמות לחום לעזוב את האוויר הקר שמחוץ להן ולנוע למקום חם, כמו פנים הבית. תנועה זו נקראת "תנועה ממקור חום אל אגן חום". ישנם סוגים רבים של משאבות חום, אולם מרכיביהן דומים.

 

ממה מורכבות משאבות חום?

 

המרכיב הראשון הוא החומר המתווך, עליו מתבססת המערכת של משאבות החום – גז או נוזל, שהופך לגז או לנוזל ובחזרה למצבו המקורי, ומניע את החום מהאוויר אל המים. בשביל יעילות מקסימלית, עלינו לבחור בגז או בנוזל שנקודת הרתיחה שלהם נמוכה ככל האפשר, כך שאפילו אוויר קר שנמצא מחוץ למשאבה יביא אותם לרתיחה. מרכיבים נוספים הדרושים למשאבת חום הם המשאבה, המדחס, הצינורות, המים והאוויר.

 

איך עובד המנגון של משאבות חום?

 

הנוזל המתווך שנמצא במשאבות, נמצא בתוך מערכת סלילים או צינורות. סלילים או צינורות אלו נמצאים במגע עם האוויר שבחוץ, והנוזל נע בתוכם כך שהוא נמצא בתנועה מתמדת. כאשר האוויר בא במגע עם הצינורות, טמפרטורת הנוזל נמוכה מטמפרטורת האוויר, כך שהחום עובר מהאוויר אל הנוזל. כאשר הנוזל מגיע לרתיחה הוא הופך לגז, שעובר דרך מדחס. המדחס במשאבות חום מסייע להתחממות הגז, משום שכאשר דוחסים חומר – החומר מתחמם. לאחר מכן, ממשיך הגז החם דרך הצינורות, ומשם אל צנרת המים בבית. הצנרת מתחממת, החום מועבר אל המים וגורם לגז להתקרר, ואז הוא משנה את מצבו לנוזל. הנוזל יוצא החוצה על מנת לבוא במגע הם האוויר, והמים החמים נעים בצנרת כדי לחמם את חדרי הבית. גם הנוזל המתווך וגם המים נמצאים במערכות סגורות לאורך כל התהליך, כך שאין אובדן חומר במהלכו.

 

צ'ילרים משאבות חום אקליכל בע"מ, שדרות ההסתדרות 249, חיפה, טלפון: 04-8724665, 052-2538422