מערכות חימום ומיזוג ידידותיות לסביבה

משאבות חום בחורף

 

קיימים מספר סוגים של משאבות חום, אשר העיקרון הפעולה שלהם דומה ומתייחס גם לגבי חימום האוויר וגם לגבי חימום המים. למעשה השוני הוא מקור החום, כלומר ממה הן סופגות את החום שלהן. האופציות הן: מהאוויר או מהמים, וקיימות גם כאלה משולבות אשר סופגות חום גם מהאוויר וגם מהמים.

 

אז מה עשו לפי עידן משאבות חום בחורף?

 

בתים ומוסדות אשר לא משתמשים במשאבות חום, מבצעים את חימום הבית וחימום המים בדרך הישנה, מה שנקרא הסקתי. השיטה הישנה נחשבת לשיטה בזבזנית ויקרה יותר ומבוצעת על ידי שריפת דלק שיוצרת בעירה באמצעות תנורים, וכתוצאה מהתהליך הזה נוצרת קליטת האנרגיה תרמית.

 

   

חסרון נוסף בשיטה זו היא שהבעירה פולטת גז לסביבה, וגז הזה אשר נקרא גז החממה, משפיע לרעה על זיהום אוויר וגורם להתחממות הגלובאלית. בנוסף לזיהום האוויר, גם יש סיכון בזיהום קרקעי עקב ספיחת הדלקים באדמה. ולכן ניתן להגדיר אותו לא רק כהשפעה לרעה על הסביבה, אלא גם בהשפעה ישירה לרעה על בריאותינו, שכן אנו נושמים את אותו האוויר המזוהם ואוכלים את האוכל מאותה הקעקע המזוהמת.

 

משאבות חום בחורף לחימום המים והבית

 

כאמור בשיטה הישנה, מדובר לא רק בשיטה לא יעילה אנגרטית ולא בריאותית לנו ולסביבה, אלא גם יקרה יותר שעלות ההפקה שלה היא גבוהה. חימום הבית והמים באמצעות משאבות חום חשמליות תורמת לא רק לחשבון החשמל שלנו, אלא גם לסביבה. השיטה בה מופק החום היא דרך ספיחת האוויר בדומה לעקרון של מיזוג אוויר, אך בעלות נמוכה יותר.

השאיבה של האנרגיה הקיימת כבר כמשאב טבעי שהוא האוויר שסביבנו, הופך את המשאבות חום יעלות אנרטגית כל כך. התהליך אשר מתבצע לא מייצר אנרגיה חדשה, אלא למעשה עושה שימוש חוזר באנרגיה הקיימת ממילא, וכמות האנרגיה אשר מופקת חשמלית בנוסף לכך היא קטנה. והדבר נכון גם לגבי חימום מים, שאיבת האנרגיה מהמים מקטין את כמות האנרגיה אותה היא צריכה לייצר על מנת לפלוט חום. לאחר דחיסת האוויר שנקלט יש תהליך של הפיכת הגז לנוזל וחוזר חלילה, שינוי מצבי הצבירה גורם בסופו של דבר לרתיחה וכך מופק החום.

צ'ילרים משאבות חום אקליכל בע"מ, שדרות ההסתדרות 249, חיפה, טלפון: 04-8724665, 052-2538422