מערכות חימום ומיזוג ידידותיות לסביבה

משאבות חום במזגן

 

מזגן נועד לשפר את הנוחות האקלימית שאנו מרגישים כאשר אנו נמצאים בחלל מסויים ואף לשפר את תנאי העבודה של ציוד הנמצא במקומות העבודה. כל מערכת אוורור, בין אם משמשת לקירור או לחימום, מוגדרת, אם כן, כמערכת בקרת אקלים. דרך אחת לבצע בקרת אקלים, המספקת גם אפשרות לחמם את החדר וגם אפשרות לקרר אותו, היא משאבות חום במזגן. זוהי מערכת קירור או חימום, שמוסרות את החום שלהן למחליף חום בעזרת מים על מנת לקרר איזורים ייעודיים כמו חדרים או בריכות שחייה. בשנים האחרונות מערכות רבות למיזוג האוויר התבססו על גז, חשמל או הסקה מרכזית, אולם כיום עברו לשימוש במשאבות חום.

 

כיצד עובדות משאבות חום במזגן?

 

משאבות חום במזגן מעבירות את החום באמצעות שינוי מצב הצבירה של נוזל קירור (כמו אמוניה או CFC), שמתעבה בטמפרטורה גבוהה תחת לחץ גבוה, וסופח חום מהאוויר. פעולתן מבוססת על עקרונות התרמודינמיקה, לפיהם הרתחת נוזל והפיכתו לגז כוללת השקעת אנרגיה, ועיבוי גז לנוזל משחרר אנרגיה, שמגיעה לידי ביטוי באנרגיית חום. גז בטמפרטורת החדר ובלחץ נמוך נכנס למדחס, שם הוא נדחס על ידי מנוע חשמלי ומתחמם. כאשר הוא יוצר מהמדחס, הוא יוצא חם ובטמפרטורה גבוהה. לאחר מכן יוצא הגז דרך צינורות המעבה, שמזרים אוויר ולעתים מים דרך הצינורות. הגז מתקרר בדרך זו עד שהוא מתעבה לנוזל. הנוזל, שנמצא במעבה, יוצא ממנו, ומוזרם דרך שסתום התפשטות תוך כדי הורדת הלחץ. לאחר שהלחץ ירד, באופן טבעי מתאדה הנוזל עקב ההפחתה. מאחר ונוזל מתאדה סופח חום והאוויר החיצוני, טמפרטורת החדר מתקררת.

 

משאבות חום במזגן – טכנולוגיות חדשות

 

טכנולוגיות חדשות בתחום מיזוג האוויר מאפשרות חסכון בחשמל שצורכים מזגנים והן יותר ידידותיות לסביבה. כיום ניתן להשתמש במשאבות מטכנולוגיית אינוורטר, שהיא יקרה יותר ממזגנים רגילים, אולם מספקת יתרונות רבים. טכנולוגיית אינוורטר מאפשרת, בדיוק כמו מזגנים רגילים, למזג את כל הבית או רק חדר או איזור אחד, בין אם אנו מעוניינים לחמם את החלל או לקרר אותו. אולם בניגוד למזגנים רגילים, משאבות חום במזגן מסוג אינוורטר לא מייבשות את האוויר או הופכות אותו ללח יותר. בנוסף לחסכון בחשמל, שמושג על ידי פעילות רציפה של המשאבות, מזגן מסוג זה מאפשר מיזוג אוויר מהיר יותר, שקט יותר ונעים למראה: ניתן להימנע מהתקנה של יחידות מיזוג רבות מחוץ לבית, או מהתקנת יחידות סמויות בתוך הבית.

 

 

צ'ילרים משאבות חום אקליכל בע"מ, שדרות ההסתדרות 249, חיפה, טלפון: 04-8724665, 052-2538422