מערכות חימום ומיזוג ידידותיות לסביבה

משאבות חום לחימום מים

 

עלות המחייה מתייקר כל שנה – החל מהוצאות על מזון וכלה בעלויות האנרגיה, ביניהן השימוש בחשמל. יוקר זה מוביל אנשים לחפש דרכים לחסוך בסכום הכסף שמוציאים על חשמל. כולם מכירים את חשבונות החשמל שמרקיעים שחקים בחורף, כשאין מים חמים במקלחת. דוד השמש או הדוד החשמלי זמינים כמעט בכל בית, אולם הם יעילים רק במצבים מסויימים (דוד שמש יעיל רק כשיש שמש) או צורכים חשמל רב (דוד חשמלי מקפיץ את עלויות החשמל בבית). עסקים רבים זקוקים למערכות חימום מים, ולכן הם משתמשים במערכות המופעלות בבנזין, גז או סולר, אולם מדובר בעלויות תפעול גבוהות במיוחד.

 

פתרון לכך הוא משאבות חום לחימום מים, שמנצלות את האנרגיה שנמצאת באוויר, במים ובקרקע, ולכן חוסכות באנרגיה. הן משמשות לקירור ולמיזוג אוויר ואף למקררים. לכולם ברור שהשיטה המסורתית לחימום מים דרך שריפת דלק היא בזבזנית ולא יעילה, ובעיקר מזיקה לסביבה ולבריאות שלנו. משאבות אלו שואבות חום מהסביבה ומנצלות אותו לצרכים שונים, ביניהם חימום מים. בתהליך זה, אנרגיית החום המופקת עולה על כמות האנרגיה החשמלית המושקעת, ומכאן נובעת היעילות הגבוהה. את רוב האנרגיה התרמית המופקת במשאבות חום ניתן לקבל מהאוויר, כך שהן האמצעי הפופולרי כיום לחימום מים בתפוקות קטנות (כמו בתים פרטיים) וגדולות (במוסדות ובתעשיות). משאבות לחימום מים משמשות לחימום מים למקלחת, למטבח, למפעלים ולבריכות שחייה.

 

כיצד עובדות משאבות חום לחימום מים?

 

חימום המים דומה לפעולת מזגן. המערכת מקבלת את אנרגיית החום שלה מהסביבה ומעבירה אותה לגז, שנמצא במערכת סגורה. על ידי דחיסת הגז נוצרת עלייה בטמפרטורה. לאחר מכן, מתקדם הגז במערכת צינורות, עד שהוא מחמם את המים. הגז והנוזלים שמעורבים בתהליך חימום המים נמצאים במערכת מחזורית.

 

מה המחירים של משאבות חום לחימום מים?

 

טווח המחירים משתנה לפי גודל המשאבה ולפי תפוקת האנרגיה של כל משאבה – וכאמור, השימושים מותאמים לבתים פרטיים או למוסדות ומפעלים. עלות התקנת משאבות חום לחימום מים עשוייה לעלות על עלות ההתקנה של דוד שמש או של דוד חשמלי, והזמן שלוקח להשיב את ההשקעה הכספית במשאבת החום הוא בתוך שנה מיום ההתקנה. העלות עשויה להיות גבוהה, אולם מדובר בפתרון חסכוני ועמיד לאורך שנים – משאבות אלו מחזיקות מעמד בין 10 עד 15 שנים. הן דורשות פיקוח תקופתי, אולם אחריות שמתקבלת מחברה אמינה מכסה את משך הזמן הזה.

 

 

צ'ילרים משאבות חום אקליכל בע"מ, שדרות ההסתדרות 249, חיפה, טלפון: 04-8724665, 052-2538422