מערכות חימום ומיזוג ידידותיות לסביבה

משאבות חום סולרי

 

החסכון בכסף שמושקע באנרגיה מתחיל במערכות המיזוג והחימום: סכום הכסף שנחסך על הפעלת המערכת ועל התחזוקה שלה יכול להגיע לאלפי שקלים בשנה. השימוש באנרגיית השמש לצורך חימום מים קיים עשרות שנים, ומיושם בכמעט כל בית בישראל, מדינה שלא חסר בה אור שמש. מחירי הדלקים שלא מפסיקים לעלות הובילו להתפתחות מואצת בטכנולוגיות הקיימות לחימום מים, בין אם להסקה מרכזית ובין אם לצריכה. משאבות חום סולרי בנויות משלושה מרכיבים: קולטנים תרמוסולריים, מקור אנרגיה משני (משאבות חום) ומיכל אגירה, שמשמש בנק אנרגיה. בתוך מיכל האגירה, המים מחוממים על ידי הקולטנים התרמוסולריים, ואם וכאשר יורד החום במיכל האגירה מתחת לטמפרטורה מסוימת, מקור החום המשני מתחיל לפעול. מערכת ההסקה מחממת את המים דרך מחליף חום בתוך הדוד, ומי הצריכה מגיעים לבית הישר ממיכל האגירה.

 

מה השפעת מזג האוויר על משאבות חום סולרי?

 

בימים בהם מאירה השמש, החום שלה נקלט ומועבר דרך הצינורות לרצפת הבית. החום אשר נקלט נשמר ברצפה לשעות רבות ומשתחרר לאט אל חלל הבית, כך שפעולה זו מפצה על אובדן החום של המבנה במהלך שעות הלילה. כאשר יש ימים גשומים או מעוננים, קיימים מספר סוגים של אמצעי גיבוי כגון חימום באמצעות חשמל, סולר, גז או נפט. השילוב האידיאלי בין מערכות החימום, לצורך שמירת האופציות לחימום הבית והמים ללא קשר לתנאי מזג האוויר, הוא השימוש במשאבות חום סולרי, משום שמשאבות החום משמשות גיבוי לימים בהם אין שמש, והן עובדות על חשמל. מערכת החימום החסכונית ביותר שקיימת כיום, המשתמשת במשאבות מסוג זה, היא חימום תת רצפתי משולב. כשמזג האוויר גשום או מעונן, משאבות החום, שיכולות לפעול גם על חשמל, יכולות להכנס לפעולה ולשמור על רמת חום אחידה.

 

מה היתרונות של משאבות חום סולרי?

 

יתרונותיהן של משאבות חום סולרי הם שיש מים חמים כל הזמן והן חוסכות באנרגיה פי 4 מאשר חימום מים באמצעות דוד חשמלי. בנוסף, מדובר באנרגיית שמש שמנוצלת לצורך החימום, ומהלך פעולתן לא מזהם באופן ישיר כמו פליטת גזים או שריפת דלקים, כך שאין פגיעה באוזון. מסיבות אלו הן משמשות לבנייה ירוקה, מגמה שהולכת ומתחזקת בשנים האחרונות בתחום הבנייה. התקנתן היא פשוטה ומהירה, התחזוקה שלהן נוחה והמערכת עצמה אמינה משום שהיא מחזיקה לאורך זמן. בתים, עסקים, בנייני משרדים ומפעלים עוברים לחימום באמצעות בשיטה זו, ובכך חוסכים כספים רבים המושקעים באנרגיה חשמלית.

 

 

צ'ילרים משאבות חום אקליכל בע"מ, שדרות ההסתדרות 249, חיפה, טלפון: 04-8724665, 052-2538422