מערכות חימום ומיזוג ידידותיות לסביבה

משאבות חום לסביבה ירוקה

 

הטרנד הירוק לא פוסח גם על משאבות חום השונות וניתנת לנו האפשרות לחמם או לקרר חלל ללא שימוש בחשמל. ייצור החשמל נעשה ע"י שריפת דלק ובאמצעות תהליך המרת אנרגיות שונות, הופך בסופו של דבר לאנרגיה חשמלית. מדובר בתהליך מזהם ומורכב אשר בנקודות מסוימות יש בזבוז אנרגיות משום שאין ניצול מקסימלי שלהן. כמו כן, שימוש לאורך זמן בחשמל הוא גם פחות אטרקטיבי מבחינת עלויות כלכליות.

 

במשאבה תפוקת החום נשלטת ע"י ויסות ניצולת האנרגיה על פי הטמפרטורות בחוץ. המינוס הוא שאינה מתאימה לכל האזורים בהם הקור בחורף נמוך מאפס מעלות, לכן פחות תתאים לארצות הברית ולארצות מזרח אירופה ויותר לארצות אגן היום ובתוכם גם ישראל.כמו כן, לאחרונה נוצרו דגמים חדשים שמצליחים לתת מענה גם לטמפרטורות קיצוניות לחום או לקור ויכולה לשמש גם תחליף להסקה ולמזגן. הטכניקה היא שכשאשר נהיה קר מדי היא אוטומטי מתחילה לעבוד כדוד שמש באמצעות מים.

סביבה ירוקה ומשאבות חום

איך זה עובד?

 

עקרון הפעולה של המשאבות הוא באמצעות גז. הגז נדחס באמצעות המדחס והפעולה הזאת גורמת לו להתחמם והטמפרטורה שלו עולה על הטמפרטורה הקיימת מסביב. לאחר התחממותו משלבים אותו עם האוויר הקיים בחוץ וכך מצננים. כאשר הגז מתפשט הוא מתקרר וכך הטמפרטורה התקבלת בסופו של התהליך נמוכה יותר מזו ההתחלתית.

יציאת הגז אל החלל עוברת דרך שסתום הנקרא שסתום התפשטות המאפשר החלפת אוויר משום שניתן לשלוט בכיווני הפעולה, וכך ניתן להשתמש גם באוויר הקר וגם בחם.

 

תהליך חימום / קירור

 

במשפט אחד, עצם הרעיון בתהליך זה הוא שבצד של החום הטמפרטורות של החום גבוהות יותר מהסביבה ובצד של הקור, הן קרות יותר. לכל תהליך בין אם מדובר בחום או קור, נוצרת עקב החלפה של מצב הצבירה ע"י המדחס שדוחס את הגז ופולט חום הגורם לו להתעבות לידי נוזל. החלק שבו מתרחשת ההתעבות נקרא המעבה והוא צינור מתכת אשר אחראי על החלפת החום ופיזורו כאשר הנוזל זורם דרכו אל השסתום. שינויי הלחץ בין המפגש של המעבה והשסתום יוצר את הרתיחה. הרתיחה, שהינה בעצם התהליך ההפוך להתעבות, גורמת לנוזל להפוך לגז ובעצם להתקרר. החלק האחראי על תהליך זה נקרא המאייד.

העובדה שמשאבות החום יכולות להתאים גם לקירור ולחימום, מעבר לחסכון הכלכלי, חוסכת גם עלויות רבות של קניה ותחזוק של האופציות האלטרנטיביות אשר יקרות יותר.

 

צ'ילרים משאבות חום אקליכל בע"מ, שדרות ההסתדרות 249, חיפה, טלפון: 04-8724665, 052-2538422